Jeśli zamawiasz broszury czy katalogi w dużym nakładzie, możesz czasem usłyszeć informację, że będą one drukowane na offsecie. Co to tak naprawdę oznacza? Czym się charakteryzuje ta technika druku? Jakie są jej zalety i wady? O to zapytaliśmy doświadczonego drukarza – p. Artura Pupek z drukarni Top Druk.
1.Jak powstaje druk offsetowy?
Druk offsetowy powstaje poprzez przenoszenie rysunku umieszczonego na matrycy drukarskiej przez cylinder pośredni obciągnięty płaszczem gumowym na arkusz lub wstęgę papieru dociskanego do cylindra pośredniego przez cylinder dociskowy zwany drukującym.
Normalnie oznacza to w praktyce, że ułożenie farby na matrycy określa, w jaki sposób zostanie ona ułożona na cylindrze pośrednim, a w konsekwencji – na arkuszu.
2. Na jakich powierzchniach oraz w jakim nakładzie drukuje się offsetowo?
Obecnie offsetowo można zadrukować niemal każda płaską powierzchnię m.in. papier powlekany i niepowlekany, tekturę, folię, kartony czy też płyty PCV.
Offsetowo można drukować pracę już od jednej sztuki, z tym że koszt takiej pracy jest stosunkowo wysoki. Nie ma górnej granicy nakładu w druku offsetowym.
3. Jak przygotowywana jest matryca?
Na wstępnie przygotowaną matrycę presensybilizowaną, czyli powleczoną światłoczułą warstwą, naświetla się poprzez system diod naświetlarki rysunek przetworzony przez program RIP, następnie naświetlona matryca jest wywoływana. Podczas tego procesu rozpuszczona zostaje warstwa światłoczuła na matrycy i pozostają tylko obszary naświetlone przez naświetlarkę.
4. Są dwa rodzaje druku offsetowego, więc czym się różni druk rolowy od arkuszowego?
Druk arkuszowy to druk na pociętych arkuszach papieru o określonych wymiarach, natomiast druk rolowy to druk na wstędze papieru rozwijanej z roli.
5. Czy w druku offsetowym można stosować uszlachetnienia?
W trakcie procesu druku możemy zastosować lakier dyspersyjny, który zabezpiecza druk przed odbijaniem czy ścieraniem się druku.
Po druku offsetowym możemy uszlachetnić drukowane arkusze poprzez: laminowanie różnego rodzaju foliami, położenie lakieru UV czy też tłoczenie.
6. Zalety i wady druku offsetowego.
ZALETY
- Druk ekonomiczny dla średnich i dużych nakładów.
- Szeroki zakres papierów do druku w zakresie gramatur i rodzajów.
- Bardzo wysoka jakość w zakresie kolorystyki, jak i pasowania stron.
WADY
- Druk nieekonomiczny dla niskich nakładów.
- Dłuższy czas realizacji zlecenia.
- Brak możliwości personalizacji druków.
Podsumowując, jeśli zamówienie, które chcemy wydrukować, będzie powielane w setkach lub tysiącach egzemplarzy i zamówienie nie musi być wykonane w trybie pilnym, to korzystniej będzie wybrać druk offsetowy.
Niezależnie od rodzaju zamówienia w Topdruk24.pl realizacja zleceń odbywa się w jak najszybszym terminie bez zbędnej zwłoki. Na przykład wydruk ulotek na papierze kreda błysk 130 zajmuje nam 3 dni, w innych grubościach papieru produkcja może trwać nieco dłużej.
Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty oraz korzystania z rabatów dla nowych klientów.