Spady drukarskie – czym są i jaki mają wpływ na wydruk?

JEŚLI WYSYŁAŁEŚ PLIKI DO DRUKU MOGŁEŚ SIĘ ZASTANOWIĆ CO OZNACZA INFORMACJA ZWROTNA, ŻE W DRUKU NIE MA UWZGLĘDNIONYCH SPADÓW.

Aby zatem rozwiać Twoje wątpliwości spróbujemy to wytłumaczyć z punktu widzenia naszych drukarzy. 

Spady? Czym one są?

Sprawdźmy najpierw definicję:

„Spad drukarski – obszar druku, który wychodzi poza krawędź ostatecznej publikacji. Spad gwarantuje, że obszar druku będzie dochodził do samej krawędzi po przycięciu arkusza. Wielkość spadu dochodzi do 5 mm.”  

https://pl.wikipedia.org/wiki/Spad_drukarski

Najprościej mówiąc jest to dodatkowy margines (najczęściej od 2 mm do 5 mm),  powiększający nasz projekt z każdej strony, aby wydruk został przycięty zgodnie z określonym wymiarem.  Jest to konieczne szczególnie w projektach, w których tło jest inne niż białe (czyli jest zadrukowane dowolnym kolorem lub elementami grafiki).

Spady w pliku do druku

Umieszczenie spadu jest potrzebne, ponieważ krajarki czy gilotyny rzadko są w stanie przyciąć coś w idealny sposób co do ułamków milimetra (występują mikro przesunięcia), dlatego trzeba im dać margines bezpieczeństwa. Najczęściej stosowane w drukarniach spady to 2-3 mm przy wydrukach typu plakaty, ulotki, wizytówki itp.

W jakim celu stosuje się spady?

Spady drukarskie to konieczność. Jest to jeden z podstawowych elementów w plikach przygotowywanych do druku, a jednak często pomijany, co powoduje odrzucenie pliku już na etapie weryfikacji.

Rysunek – ulotka ze spadami i bez

 Jeśli jednak wszystko jest poprawnie przygotowane to stanowi dla nas zapewnienie, że finalny wydruk będzie wykonany poprawnie, bez białych pasków. Poza tym jest on zabezpieczeniem w trakcie przycinania naszych produktów takich jak ulotki, wizytówki czy inne materiały reklamowe.

A zatem pamiętajmy, że spad, który uwzględniamy w naszych plikach jest dodatkowym obszarem w naszym projekcie i musi być uwzględniony tak samo jak reszta pracy.

Spady – drukarnia Top Druk24


Zobacz więcej na naszym kanale na YouTube jak spady drukarskie są niezbędne w pracy krajacza.

https://www.youtube.com/watch?v=wMMjLamof3o

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *